Genital Siğil Nasıl Oluşur?

Genital Siğil Nasıl Oluşur?

Human Papilloma Virüsü; son yıllarda  en sık rastlanılan hastalıklardan biri olmuştur.  Virüsün bulaşma  biçimi cinsel yol ve temastır. 100’den fazla çeşidi vardır ve tipler kendi içerisinde farklılık göstermektedirler.

HPV infeksiyonu cinsel birliktelik yönünden aktif olan kişilerde daha sık görülmektedir. Aktif olan bireyler  hayatlarının bir döneminde hpv ile karşılaşmaktadırlar. Daha öncede belirttiğimiz gibi hpv enfeksiyonu cinsel ilişki  ile bulaşmaktadır tabi bu durum %90 lık orandır yüzde onluk kısım ise umumi tuvaletler, ortak kullanılan hamamlar ve saunalardan bulaşma sağlamaktadır. Oransal olarak cinsel ilişki büyük kısmı kapsamakta, hastalıktan korunmak adına cinsel partner sayısını az tutmakta  fayda vardır veya tek eşlilik tercih edilmelidir.

Enfeksiyon Belirtisi Siğil midir ?

HPV enfeksiyonunun yüksek ve düşük riskleri bulunan tipleri vardır. Yüksek riskli olan tipler kansere neden olmaktadır. Düşük riskli olan  vücutta siğil oluşturur. Bazı tipler ise hiçbir belirti vermezler.  Genital bölgede siğile neden olan tipler ise  40’a yakındır.  HPV  çoğu zaman erkek ve kadıların genital  çevresinde hastalığa sebep olur ve estetik  açıdan rahatsız edici bir durumdur. Genital bölgede çıkan hpv türüne condyloma acuminata adı verilir. Bu bölgede oluşan siğil vajina etrafında ve içinde, rahim ağzında ve makat çevresinde görülebilmektedir.  Siğiller yerleştikleri bölgenin durumuna göre ilaç veya müdahale ile tedavi edilirler. Human Papilloma Virüsü yüksek riskli  tipi rahim ağzı kanserine sebep olabilmektedir. Vajina, penis, vulva, anüs gibi kanser vakalarının oluşmasına sebep olmaktadır. HPV vücutta uzun bir dönem kaldığında rahim ağzı kanserinin  oluşmasını sağlar. HPV  rahim ağzına yerleştiğinde o bölge hücrelerinin anormalleşmesini sağlar.  Anormalleşen hücreler bazı zamanlarda prekanser karakter kazanırlar. Bu hücreler uzun bir zaman sonra kansere neden olurlar. Çoğu zaman anormalleşen hücreler hiçbir tedavi gerektirmeden  kendiliğinden yok olurlar.  Hücrelerin anormalleşmesini öğrendikten sonra kendiliğinden geçmesini beklemek yanlış bir tavır olacaktır.  HPV belirtisi genital siğili fark ettiğiniz anda mutlaka muayene olmalısınız çünkü hpv tipleri farklılık göstermektedir türüne göre çok ciddi sonuçlara da sebep olabilmektedir.  Özellikle de kadın hastalarda rahim ağzı kanserine neden olduğu için muayene ve tedavi süreci geciktirilmemelidir.  Kadınların 6 ayda bir düzenli olarak smear testi yaptırmaları gerekmektedir  ki bu  test rahim ağzı kanseri oluşumunu önceden tespit etmek mümkün olmaktadır.  Erken teşhis ile doğacak kötü sonuçlar engellenmiş olacaktır.  Smear testi rahim ağzından bir fırça ile akıntı alarak laboratuvara gönderilmektedir.  Daha önceden rahim ağzı öyküsü olan kişiler, HIV enfeksiyonu öyküsü olan bireyler, bu tür sebepler rahim ağzı kanseri için yüksek risk oluşturmaktadır.

Smear Testi Ne zaman Yapılır?

Cinsel birlikteliği aktif olan kadınların ilk üç yıl içinde smear testi yaptırmaya başlamalıdırlar.  Smear testi 30 yaşına kadar rutin olarak her yıl tekrarlanması gerekir.  30 yaş üstü kadınların öncesinde 3 normal testi sonucu var ise 3 yıl aralıklar ile smear testi yaptırabilirler. Bunun yanında 30 yaş üstü kadınların smear testinin yanında HIV testi yaptırmaları oldukça önemlidir.

 

Partner sayısında sınırlamalar getirmelisiniz. Partner sayısı arttıkça beraberinde hastalık riski de artmaktadır.

Ortak kullanılan umumi tuvaletlere dikkat edilmesi gerekir.

Özellikle sıcak ortamlardan kaçınmak önemlidir. (sauna,kaplıca)

Ortak kullanılan çamaşır ve havlulardan korunmaya özen gösterilmelidir.

Koruyucu (prezervatif)  ürünler kullanmak bu riski azaltacaktır.

HPV cinsel yolla kişiden kişiye bulaşan ve rahatsızlık veren bir hastalıktır. Partner sayısının azaltılması ve kondom kullanılması gerekir. 25 yaşından küçük olanlar hpv den korunmak için aşı yaptırabilirler. Smear testini de doktorunuzun önerdiği aralıklarla yapmanız gerekmektedir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623