Genital Siğil (Kondilom)

Genital Siğil (Kondilom)

Kadında ve erkekte görülen kondilomlar, cinsel yol ile bulaşma sağlayan HPV infeksiyonunun genitak bölgedeki belirtisidir.  HPV’nin 100’den fazla çeşidi bulunur ve bu türlerden sadece 40’ı genital siğillere sebep olur.  Siğil oluşumuna yol açan   tipler HPV 6 ve 11’dir.  Bu tipler kanser oluşumuna neden olmaz.

 Kadın hastalarda; aynı anda başka HPV tipleri vücutta barınabilmektedir bu sebeple Pap Smear testi yapılmalıdır.  Genital siğiller deride açık ya da koyu kahverengi kabarıklıklar, bazen lekeler halindedir.  Bazen tek olarak görülebileceği gibi bazen de birden fazla siğil olarak görülebilirler, yan yana karnabahar şeklinde de olabilirler.  Siğiller  hastalar tarafından et beni sanılabilir veya hiç fark edilmeyebilirler.  Kaşıntı ya da cinsel ilişki sırasında kanamaya yol açabilirler.

 Hem kadınların hem de erkeklerin yüzde 60’nın hayatlarının bir döneminde HPV ile karşılaştığı tahmin edilmektedir.  Virüs vücuda bulaşma sağladıktan sonra  çoğunlukla bağışıklık sistemi tarafından baskılanır. Baskılanmadığı takdirde genital siğillere sebep olur, bulaşma akabinde ortalama 2 – 6 ay içerisinde belirti verir.  Virüs herhangi bir belirti verse de vermese de taşıyıcı tarafından bulaştırılmaya devam eder.  Bu nedenle HPV’nin ne zaman ve kimden bulaştığı tam olarak belirlenememektedir.  Genital siğiller ne kadar erken teşhis edilirse tedavi süreci o kadar kolay olmaktadır.  Siğiller; çeşitli yakma yöntemleri veya büyüklüklerine göre cerrahi ile tedavi edilmektedir.

Genital siğiller; toplum içinde %1 oranında görülmekte.  Bu oran 20’li yaşlardan sonra yüzde 7’ye çıkmaktadır. Rahim ağzı kanserine karşı önlem olarak aşı yapılsa da mutlaka tarama programlarına devam edilmesi gerekiyor. 21 yaşından itibaren tüm kadınlara 3 yılda bir smear testi yapılması gerekir.  HPV ile PAP smear testinin beraber kullanıldığı tarama Co-Test ise 30 yaşından itibaren yaptırılması tavsiye ediliyor. Bu sonuçların her ikisi de iyi çıkarsa beş yıl içerisinde rahim ağzı kanseri veya kanser öncesi lezyonu gelişme oranı yüzde 0, 08’e düşüyor.

 Virüs Nasıl Bulaşır?

HPV enfeksiyonu  kadında ve erkekte görülür ve kişiden kişiye seksüel ilişki sonucu bulaşma sağlar. Vajinal ve anal ilişkinin dışında kondumun örtmediği genital bölgedeki deri teması ile de HPV bulaşabilir.   Genital siğil oluşumları görünür olmasa bile HPV ile enfekte derinin genital bölgeye teması virüsün bulaşması için yeterlidir.  Nadir olarak oral cinsel ilişki ile bulaşır. Virüs taşıyan gebelerde, doğum anında anneden bebeğe geçebiliyor.

Korunma Yolları

Vajinal, anal veya oral seks sırasında her zaman prezervatif kullanın - ancak virüs prezervatif tarafından korunmayan cilt bölgelerinden de bulaşabilir.

Genital siğiller için tedavi görürken cinsel ilişkiye girmeyin.

HPV aşısı yaptırın: HPV’den korunmanın en etkili yolu; hem kadınlar hem de erkekler için HPV aşısı olmaktır.

Belirtiler

Genital siğiller toplu iğne başı büyüklüğünde, kabarcıklı ve pürtüklü biçimdedir. Birden fazla olduklarında bir araya gelerek karnabahar görünümünü alabilirler. İlk zamanlarda deri renginde veya kahverengi kabartılar şeklinde olabilirler. Siğiller genellikle şikayete neden olmazken, bazen kaşıntıya neden olabilir, cinsel ilişki sırasında kanayabilir.

Genital Siğiller Şu Bölgelerde Ortaya Çıkabilir

Siğiller tek, grup halinde, ciltten yüksek, yassı veya "karnabahar" biçimli olabiliyor.

Deri kabarık, üzeri pürtüklü, deri rengi, açık kahverengi ya da rengi gri olabiliyor.

Kaşıntı olabiliyor.

Cinsel ilişki sırasında hafif kanama yapabiliyor.

Siğil olan bir kişi ile cinsel temas sonrasında, haftalar ya da aylar içinde ortaya çıkabiliyor.

Genital siğillere neden olan HPV enfeksiyonu, ağzın genital bölgeye teması olursa nadir olarak boğazın içinde siğile neden olabilir.

Kadınlarda

Vulvada (dış kadın genital bölgesi)

Vajina içinde veya çevresinde

Anüs içinde veya çevresinde

Kasıklarda (genital bölgenin iç uylukta buluştuğu yer)

Rahim ağzında

Erkeklerde

Penis, 

Testisler, 

Kasık, 

Bacak arası veya anüste bir veya daha çok sayıda ortaya çıkıyor.

HPV tedavisi (Genital Siğil) ile kast edilen genital siğillerin (kondilom) tedavisidir ve HPV virüsü enfeksiyonu tedavisinde ana prensip bulaştırıcılığı ve nüksleri en aza indirmek için siğillerin mümkün olduğunca zaman kaybetmeden ve tamamen temizlenmesidir. HPV tedavisi yani genital siğil tedavisi için genellikle kondilomlar yok etmek için koterizayon (yakma tedavisi),  kriyoterapi (dondurma tedavisi ) gibi işlemlerin yanı sıra lazer tedavisi de kullanılmaktadır. HPV tedavisi mutlaka en iyi şartlarda yapılmalı ve hasta bunu takip eden dönemde de doğru bir şekilde takip edilmelidir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623