Kronik Kabızlık

Kronik Kabızlık

Kronik Kabızlık Problemi

 Son zamanlarda yeme kültüründeki değişiklikler sonucu birçok kişi kabızlık problemi ile karşı karşıya gelmektedir.  Kabızlık sorunu sonucu da  makat bölgesinde birçok hastalık gelişmektedir.

Kabız olduğunuzda ilk olarak yapmamanız gereken yanlış ürünler tüketerek hastalığın gidişatını daha da kötü hale getirmektir.  Kronik kabızlığa yakalandığınız zaman bol su  ve lifli besinler tüketmemeliler. Kronik kabızlığa iyi gelen besinler olarak lifli gıda tüketimi önerilmiştir.  Bazı gıdalar kronik kabızlığa daha kötü hale getirdiği gibi sağlığa da oldukça zararlı yiyeceklerdir. Kronik kabızlık esnasında kişiye  zor anlar yaşatabileceği gibi kronik kabızlık riskini de arttırmaktadır.

 

Beyaz Un İçeren Her Gıda

Toplum içerisinde de üç beyaz olarak anılan tuz, şeker ve un alımının insanlar için zararlı olduğu bilinmektedir. Bir kişinin günlük tuz alımı miktarından fazla tuz tüketmesiyle yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, kemik erimesi, obezite ve böbrek taşı olumuna sebep olur. Aynı zamanda şekerin da fazla tüketiminde kişinin bağışıklık sistemi güçsüzleşmeye başlar, kişi de dikkat eksikliği ve obezite başlayabilir. Ama kronik kabızlık için özellikle beyaz un tehlikelidir.

Beyaz unun üretim sürecinde buğday tanesindeki vücut için yararlı olan kepek ayrıştırılır. geriye kalan kısım ise kabızlık için yararlı olan posadan yani liften arınmış oluyor. Marketlerden alıp tükettiğimiz unlar posadan, vitaminlerden arındırılmış rafine unlardır. Rafine unlar kana aniden karışıp kan şekerini yükseltir. Vücudun insülin dengesi şaşırmaya başladıkça ise kişide insülün direnci oluşmaya başlar. Rafine gıdaların artmasıyla ortaya çıkan insülün direnciyle son dönemde obezite ve kilo problemlerini tetikleyen en önemli unsurdur. Kronik kabızlık için ise bağırsak hareketlerinin düzenli çalışması gerekmektedir. Liften arınmış un yiyen kişilerin bağırsak hareketleri düzensizleşir. İçerisinde liften arınmış beyaz un içeren besinler şu şekildedir:

Pizza, kek-kurabiye-simit, beyaz ekmek, vb.

İşlenmiş Etler, Kırmızı Et

Marketlerdeki raf ömrünün uzatılması için işlenen etler de kabızlığa oldukça zararlıdır. Etlerin içerisine eklenen bazı kimyasallar sindirim sisteminin yapısı bozarak kişinin boşaltım sistemi de zorlanmaktadır. Aynı zamanda işlenmiş etler içerisinde kabızlığı tetikleyen nitratları barındırır. İçerisinde nitrat bulunma ihtimali olan işlenmiş etler sosis, salam, sucuk, domuz pastırması, bologna, vb.

Kırmızı et ise durumuna göre değişen bir durumdur. Otlarla beslenen, geleneksel metodlarla yetiştirilen ineklerin eti sağlığa yararlıdır. Ve kronik kabızlığı tetiklememektedir. Ama diğer kırmızı etler kronik kabızlığı arttırmaktadır.

Kızarmış Gıdalar

Kızartılarak tüketilen gıdaların zararlı olduğu toplum içerisinde bilinen bir gerçektir. Aslında burada temel faktör bir yemeğin kızartılma süreci geçirmesinden dolayı ortaya çıkan bir maddedir. Bu hangi gıda olursa olsun eğer yanlış kızartma teknikleri uygulandığında ortaya çıkan bir madde türüdür. Kızartılınca açığa çıkan akrilamid maddesi ile gıdalar zehire dönüşmektedir. Çünkü kanserin en büyük tetikleyicilerinden biridir. Aynı zamanda kızartılmış gıdaların sindirim süreci çok yavaştır. Ve vücut bu ürünleri sindirirken çok fazla kendisini zorlar. Bu da kabızlığı arttırmaktadır.

 

Kızartılmış gıdalar, fast food, mangalda et, patatez kızartması, kızarmış tavuk, kızarmış balık

Süt Ürünleri

Süt ürünleri içerisinde bulundurduğu laktoz yüzünden kabızlığı tetiklemektedir. Aynı zamanda süt ürünleri içerisinde bulunan bazı proteinler de kabızlığın şiddetini arttırmaktadır.

Her çeşit peynir, süt, krema, yoğurt (prebiyotik yoğurtlar hariç)

Makat Hastalıkları ve Kabızlık

Hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi makat rahatsızlıklarının en temel nedenlerinden biri kronik kabızlıktır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişilerde hemoroid rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Bağırsak hareketlerinin düzenini bozan her besin hemorid oluşumuna sebep olur. Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar. Hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi rahatsızlıkları yaşayan kişi de şiddetli ıkınma gerçekleştirirken makat çevresini zorlar ve hastalığını daha şiddetli duruma getirir. Yasaklı besinleri tüketen kişinin bu yüzden kabızlığı artacaktır ve hastalıkları da onları daha çok çileden çıkarmaya başlayacaktır. Bu tarz rahatsızlıklara sebebiyet vermemek adına yasaklı besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Kızarmış gıdalar, işlenmiş etler, beyaz un içeren besinler ve süt ürünleri hem sağlığa zararlı hem de kronik kabızlığı tetikleyen besinlerdir. Tetiklenen kronik kabızlıkla beraber ise makat hastalıkları olan hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi rahatsızlıkları daha zor evrelere gelmektedir.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623