Kıl Dönmesinde Akıntı Normal Midir?

Kıl Dönmesinde Akıntı Normal Midir?

Kıl dönmesi rahatsızlığı kıl yoğunluğu fazla olan kişilerde daha çok görülen bir durumdur. Fazla kiloların da etkisiyle kıl yoğunluğu fazla olan kişilerde kıl dönmesi sorunu görülebilir. Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi hastalığı aslında bir cilt hastalığıdır. 
Kıl yoğunluğu fazla olan bireylerin ense, sırt, saç derisi gibi yerlerinden kopan kıllar gözenekler sayesinde boşluklardan derinin içine doğru ilerler.  Böylece kıl dönmesi meydana gelir.  Kıl ve tüyler kistik yapının oluşumuna yol açar. Kuyruk sokumu dışında vücudun değişik yerlerinde de oluşabilen kıl dönmesi bazen göbek deliği gibi farklı yerlerde meydana gelebilir.
 

Kıl Dönmesi Yaş Kriteri

Kıl dönmesinin yaşa göre görülme ihtimali değişiklik göstermektedir.  Kıl dönmesi en fazla 15 ile 35 yaş arasındaki erkeklerde ortaya çıkar. Erkeklerde kıl dönmesi kadınlara göre 3 kat daha fazla görülür. Ağrı, apse, kötü kokulu akıntı gibi belirtiler kıl dönmesinin en net belirtileri arasında yer alır. Hastalıkta tedavi için erken teşhis çok önemlidir.
Kıl dönmesi genellikle utanılan hastalıklar arasında yerini alır. Hastalar kıl dönmesi sorunları için tedavi yollarını ne kadar ertelerlerse durum o kadar kötü olacaktır. 
 

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir? 

Kıl dönmesi, hijyen koşullarının yeterince iyi olması ile önlenebilecek bir hastalıktır. Vücuttaki tüylerin düzenli alınması da kıl dönmesinin önüne geçilmesinde önemli bir yer tutar.
 

Kıl Dönmesinin Görüldüğü Yerler

Kıl dönmesi vücutta en çok kuyruk sokumunda meydana gelir. Hastalığın kuyruk sokumunda görülmesinin en büyük nedenlerinden biri kuyruk sokumu oluğunun yeterince temizlenmemesidir. Göbek deliğinde de görülme durumu bulunan kıl dönmesi ayrıca kasıkta, yüz bölgesinde, koltuk altında veya parmaklarda oluşabilir. 
 

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi belirtileri; Sinsice ilerleyen kıl dönmesinde kıllar deri altında birikerek vücuda bazı sinyaller gönderir.
Hastalar ilk zamanlar kıl dönmesinin belirtilerini tam olarak anlamasalar da belirtiler gün geçtikçe hissedilir. Bu dönemde hastalar için çekilen ağrılar dayanılamayacak kadar kötü olur.
 

Kıl Dönmesi Hastalarda Hangi Durumlara Yol Açar

Akıntı sorunu kıl dönmesinde kendini gösteren en büyük belirtidir.
İç çamaşırda hissedilen nemlilik durumu hastalar tarafından olağan karşılanmaktadır. Bu nedenle hastalar durumlarının farkına varmadan yaşamlarına devam etmektedir. 
Oluşan akıntı yeşil renkte görülebilir. 
Akıntı mikroplarla birleşirse iltihap kaçınılmaz olur. Akıntıya kötü kokular eşlik edebilir. 
Kıl dönmesinde meydana gelen belirtiler arasında makatta kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve ağrı vardır.
Ağrı durumu hastaların yaşamlarını zorlayabilir. 
Kıl dönmesinde kötü kokunun altında yatan nedeni bölgenin iltihaplanması ve apseleşmesidir. 
Kıl dönmesiyle oluşan şişliğin boyutu biriken kılların yoğunluk durumuna göre değişiklik gösterir.
Oluşan kistler gerilerek apse meydana getirir ve ağrı kişinin durumunu daha da zorlaştırır.
Ağrı hastaların bazen yürümenin aksamasına bile yol açabilir. İlerleyen zamanlarda hastanın gündelik hayatının aksaması kaçınılmaz olur.
Kıl dönmesi belirtileri hissedildiği andan itibaren zaman kaybetmeden doktora başvurmalıyız. 
Bunun dışında bitkisel formüllerin bize geçici çözümler sağladığını unutmamalıyız.
Kıl dönmesi hastalığı merkezimizde ameliyatsız olarak yapılmaktadır. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623