Kıl Dönmesi İlk Belirtileri

Kıl Dönmesi İlk Belirtileri

Kıl Dönmesinin İlk Belirtileri Nelerdir 

Kıl dönmesi hastalığı; özellikle hayatın en sık 15-35 arası döneminde görülür.  Genel olarak rastlanıldığı bölge kuyruk sokumunda, bazı durumlarda ise koltuk altı, kasıklarda  veya göbek bölgesinde görülebilir. Bacaklarda veya kollarda meydana gelen kıl batması yakınmaları sürekli karıştırılan kıl dönmesi sorunu, kıl  batmasından tamamen farklı bir oluşumdur ve daha ciddi problemlere neden olur.

Kıl batması sorunu deri yüzeyine çıkamayan tüylerin, ince yapıdaki deri altında kıvırılarak küçük sivilce benzeri oluşumlar medyadan getirmesi sonucu oluşum sağlar ve kendiliğinden geçerler.  Fakat kıl dönmesi yakınması uzun süreli gerçekleşir ve çoğunlukla kuyruk sokumunda oluştuğu için fark edilmesi zaman almaktadır.   Oluşum aşamasında kişisel hijyenin ihmal edilmesi büyük önem taşır.  Yeterli temizlik olmaması kuyruk sokumunda biriken kılların cilt dokusunu geçerek deri altına yerleşir.  Cilt dokusu geçtikleri bölgede dikkatli bakıldığı zaman fark edilebilecek ufak delikler oluşturur. 

Bunlara sinüs ağzı denir, sinüs ağzının sayısı ne kadar çoksa  vakada o kadar komplikedir.  Delikler çoğunlukla küçük olduğu için hasta bu durumu fark etmez, bu deliklerde zamanla kıl, tüy, saç teli vb. cisimler içeri girer. İçeri giren bu yabancı cisimler zaman içerisinde sinüs ağzını tıkayarak kapatır. Cilt altında birikerek kıl yumağı oluşturan  cisimler vücut tarafında bir kese ile sınırlanır bu kesenin içinde üretilen sıvılar kıl yumağını eritmeye çalışır. Vücudun kendince oluşturduğu bu savunma mekanizması kıl dönmesini tedavi edemez. 

 

Kıl dönmesi  belirtileri; ağrıya sebep olan kitleden, ufak bir çukura kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Pilonidal sinüs rahatsızlığı olan alanda kanlı veya koyu renkli akıntılar oluşur.  Enfeksiyon ile birlikte pilonidal sinüs bölgesi hassas bir duruma gelerek akıntı oluşabilir. İltihap şiddetli bir şekilde gerçekleşiyorsa  bireyde halsizlik, bulantı ve ateş belirtileri görülebilmektedir.   Hastalık kendini birden çok belirti ile gösterebilmektedir, kuyruk sokumunda oluştuğu zaman genellikle iltihap olana dek kendisini çok belli etmemektedir. Bu evrede hastada belirtiler kendini göstermeye başlar. Kıl dönmesinin ilk belirtilerinde olan kuyruk sokumunda ağrı şikâyeti hastaya rahatsızlık verir. Kuyruk sokumunda ağrı özellikle uzun süre oturmayı gerektiren pozisyonlarda belirgin artar.

 

Kıl dönmesinin bir diğer belirtisi ise kuyruk sokumunda akıntıdır. Kıl yumağının etrafını kaplayan kese zamanla deforme olur. Bu deformasyon sonucunda kese içinde üretilen sıvı cilt altında birikir. Tıkanan sinüs ağızlarında kendine çıkış bulamayan sıvı kuyruk sokumunda orta hattın biraz dışında kendisine bir çıkış noktası oluşturur. Bu durumu hasta ilk dönmelerde sivilce olarak değerlendirebilir. Çıkış noktasında oluşan kızarıklık ve şişlik bir sivilce görünümüne benzediği için çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Bu çıkış noktasında cilt altındaki sıvı dışarıya akmaya başlar. Bu akıntı hastalığın seviyesine göre sarı, kokulu, iltihaplı veya kanlı olabilir. Akıntılar zaman zaman azalabilir, ancak kıl dönmesi tedavi edilmediği sürece mutlaka tekrarlar.

 

Kuyruk sokumunda oluşan şişlik de pilonidal sinüsün belirtileri arasındadır. Kıl dönmesinin oluşturduğu kese, bu kesenin cilt altında biriktirdiği sıvı ve çıkış noktası oluşurken meydana gelen sivilce benzeri oluşum kuyruk sokumundaki şişliklerin sebebi olarak görülebilir. Kuyruk sokumunda meydana gelen şişlik özellikle apseli kıl dönmelerinde cilt alında biriken iltihaba bağlı olarak belirgin artar. Bu evrede kıl dönmesine ait olan kuyruk sokumunda ağrı, akıntı, kızarıklık gibi şikâyetlerde oldukça belirginleşir.

Kıl Dönmesinde İlaç veya Bitkisel Tedaviler 

Kıl dönmelerinde ilaç tedavisi veya bitkisel tedaviler sadece belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Bu yüzden zaman kaybetmek yerine ilk evrelerde hekime başvurmak ameliyatsız tedavi yöntemlerinin kullanılabilmesine imkân sağlar. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavileri lokal anestezi altında uygulanmakta olup yalnız 5 dakika sürmektedir. Sonrasında hasta normal hayatına devam edebilir. Ancak beklemek hastalığının ilerlemesine neden olur ve komplike vakalarda ameliyatsız tedavi seçeneklerini kullanmak mümkün olmayabilir.

 

Kıl dönmesi hastalığında kişi bu belirtiler ışığında bir fikir sahibi olabilir. Ancak kesin tanı için mutlaka uzman bir hekime muayene olunmalıdır. Makat bölgesinde meydana gelen belirtiler birçok makat hastalığında hemen hemen aynıdır. Oldukça ciddi makat hastalıklarında da benzer belirtiler gözlemlenebilir. Bu yüzden kıl dönmesi düşüncesi ile ihmal edilen belirtiler altta yatan ciddi hastalıkların ilerlemesine zemin hazırlayabilirler. Bu yüzden belirtiler fark edildiği an mutlaka uzman hekime başvurulmalı ve doğru tanı konularak tedaviye başlanmalıdır.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623