Kıl Dönmesi Başlangıcı

Kıl Dönmesi Başlangıcı

 

Kıl Dönmesi Başlangıç Evresi

Kıl dönmesi rahatsızlığı; kılların kuyruk sokumu bölgesinde deri altına girerek apse oluşturmasıdır.  Kıl dönmesi tıp dilindeki adı ile pilonidal sinüs  cilt altı kıl yuvası demektir.  Sırt ve baştan dökülen kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında kıllı ve terli oluğa takılarak  sürtünmelerle oluğun dibinde yer alan ter bezi deliklerinden dönerek cilt altına girmesidir.  Deri altında biriken kıllar zaman içerisinde kıl yuvasına dönüşür ve pis kokulu akıntılar ve apseler oluşmasına sebep olur.  Uzun süre oturanlarda özelliklede kaykılma pozisyonda oturanlarda ve uzun süre araç kullananlarda daha sık görülür. Kıl dönmesi 16-30 yaş arası  özellikle kıl fazlalığı olan erkeklerde oluşur.  Nadir olarak ta kadınlarda da  görülmektedir.

 Kıl dönmesi hastalığını tetikleyen sebepler; özellikle masa başı çalışanlar, uzun süre araç kullanan kişiler dik oturmaktan sıkılır ve koltuk üzerinde hafiften yayılmaya başlarlar, bunun sonucu saçlar veya vücudumuzun herhangi bir bölgesinden dökülen kıllar kayar ve kuyruk sokumu bölgesine gitmesine neden olur. Burada biriken kıllar anında deri altı dokuya girmezler kuyruk sokumunda birikir ve tahriş sonucu yumuşayan ve gevşeyen ciltteki delikten içeri girer.  

Kıl dönmesi rahatsızlığı sessiz bir şekilde ilerler. Kişi kuyruk sokumunda birden bire acı ve ağrı hissi oluşması sonucu problemi fark eder. Kıl dönmesi küçük bir yumaktan büyük ve ağrılı bir kitleye dönüşebilmektedir.  Genellikle kıl dönmesi belirtileri; kuyruk sokumu bölgesinde şişlik, kızarıklık, akıntı, kötü koku, şiddetli ağrı, vücutta halsizlik, enfeksiyon şiddetli olursa ateş gibi belirtiler ile kendini hissettirmeye başlar.

Kıl Dönmesi Nedenleri

  Gün içerisinde vücuttan kıl sayısının fazla olması, kıl yapısının sert ve kalın olması, aşırı terlemeye bağlı cilt dokusunun uzun süre nemli kalması sonucu tüylerin cilt altına daha kolay batması, kalça bölgesinde daha önceden var olan yarıkta çatlak ya da tahriş olması, uzun süre oturmak, bölgenin yeterince temiz bakılmaması, aşırı kilolu olmak.  Hastalığın ilk dönemlerinde fazla bir belirti olmadığı için hastalar doktora muayene olduklarında hastalık birçok vakada ilerlemiş olur.  İlk zamanlarda cilt altına toplanan kılların az olması sebebi ile ciddi bir soruna neden olmaz.

İlerleyen kıl dönmesinde kuyruk sokumu kısmına bakıldığında kılların cilt altına girdiği delikler görülür. Her hastalıkta olduğu gibi kıl dönmesi yakınmaları olan kişilerin tedavisi geciktikçe ciddi şikayetlere neden olur. İlerlemiş kıl dönmesi vakalarında apse oluşur.  Oluşan apse akıntı ve kötü koku gibi sorunları ortaya çıkarır. En önemli belirti ağrı, ateş ve titremedir. Bu belirtiler kıl dönmesinin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

 

Kıl dönmesi rahatsızlığı olan bireyler doktora muayeneye gittiklerinde genelde hep geç kalmış olurlar. Çünkü hastalar apse problemi olana kadar bu hastalığın farkına varamıyor. Ya da utanma problemi nedeniyle doktora gitmiyor. Oysaki dikkatli davranmamız halinde kıl dönmesi ilk aşamadan kolayca anlaşılır.

 

Kıl dönmesi hastalığının ilerlemesi ile birlikte huzurlu bir hayat yaşama imkanı neredeyse kalmıyor. Hastalık ilerledikçe apse problemi ortaya çıkıyor ve makat bölgesinde oluşan şişlik oturmanıza engel olacaktır. Apsenin patlaması halinde anal fistül problemine neden olmaktadır. O nedenle sadece 10 dakika gibi bir zamanınızı ayırarak tedavi olmalısınız. Kıl dönmesi kendi kendine geçen bir hastalık değildir. Mutlaka tıbbi bir tedavi ile alınız.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623