İç Hemoroid Bitkisel Tedavi

İç Hemoroid Bitkisel Tedavi

 

İnternal (İç) Hemoroid Bitkisel Çözümler 

Hemoroid rahatsızlığı;  makat bölgesinde yer alan damarların genişlemesi ve büyümesidir.  Toplumun  en az  yarısında bu hastalık görülmektedir.  Ailesel yatkınlık, beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler hemoroide neden olan etkenlerdir

Hemoroid belirtileri; makatta kanama, anüs içinde meme oluşumu ve çevresinde şişlik, ağrı, kaşıntı, ıslaklık gibi  belirtilerdir.  Hemoroid rahatsızlığı dış ve iç basur olmak üzere ikiye ayrılır.  Dış hemoroid; makatın kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesi sonucu  oluşum sağlar. Genellikle iç hemoroidle birlikte görülür, kişi hemoroid olduğunda görülen en belirgin durum kanamadır. Makat bölgesinden dışarı sarkmış yumaklar, iltihap oluşması sebebi ile makatı kapatan kasın aşırı kasılması ile sarılırlar. Hemoroid boğulması denen durum ortaya çıkar ve bu boğulan yumaklarda ağrı ve şişlik sonucu kopma  meydana gelir.

  İç hemoroid; makatın kapanmasını kasın üstündeki toplardamarların genişlemesi sonucu iç hemoroid oluşur. İç hemoroid dışarıya sarkar ve elle basınç uygulandığında içi boşalır. Bu yapılar damar yumakları biçimindedir, sonuç olarak kanama ve iltihaplanma meydana gelir. İç hemoroid uzun süre ayakta çalışan insanlarda, ıkınarak tuvalet yapan ve tuvalette uzun süre oturan kişilerde, süreğen öksürük ve kabızlığı olan kişilerde ya da uzun süren ishal durumlarında ortaya çıkar.

İç Hemoroid Rahatsızlığının 4 Evresi 

Evre 1: Hemoroidal doku büyümüştür. Özellikle sert dışkı sonrasında kanama görülür, fakat sarkma yoktur.

 Evre 2: Tuvalet sonrası ağrısız kanama iç hemoroidlerin en tipik bulgusudur. Ikınma ve zorlanma ile anüsten dışarı çıkabilir. Ancak tuvalet sonrası dinlenmek ve beklemekle kendiliğinden içeri girerler. Bu dönemde kanamaya ağrı da eklenir.

 Evre 3: Hemoroid dokusu tuvalet sırasında daha çok dışarı çıkar ve bu kez hasta tuvalet sonrası eli ile hemoroid dokusunu içeri itme gereksinimi duyabilir. Şişme ve zorlanma nedeni ile kanama ve ağrı çok artar.

 Evre 4: Hemoroid dokusu hep dışarıdadır. El ile de içeri itilemez. Böyle bir durum yaşam kalitesini çok olumsuz yönde etkileyecektir. Sürekli ağrı, akıntı, kanama ve enfeksiyon nedeni olabilir. Hemen her zaman dış hemoroid ile birliktedir. Hemoroid memesi içine kanam olması (tromboz) sıklıkla görülür ve acil girişim gerektirir.

 

İç Hemoroid Bitkisel Tedavisi; hemoroid rahatsızlığı muayene olmaya  utanıldığı için bitkiler ve doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışan hastalıkların başında yer almaktadır.  Hemoroid tedavisine başlanmadan önce mutlaka teşhisi bir uzmana doğrulamak gerekir. Çünkü hemoroid tedavisi yapıyorum derken erken teşhisin hayati önem arz ettiği kötü huylu bir hastalığın tedavisinin gecikmesine sebep olunabilir. Leğene konan ılık suya 5-10 dakika oturulduğunda makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak yakınmalar azalır. Dışkılamaya daha rahat çıkmak için tuvalete çıkmadan önce makat bölgesine vazelin sürülebilir.

 

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

Hastanın yaklaşık  5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale  işlemi tamamlanır.

Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.

Sadece lokal anestezi uygulanır.

Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.

Ameliyatsız hemoroid (basur) tedavisinde makat içine tampon yerleştirilmez. Bu nedenle hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri döner.

Herhangi bir dikiş-kesi  atılmadığı için dokular zarar görmez.

Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.

Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir.

Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu  gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara  uygulanabilir.

Kesi ve dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.

Ameliyatlar da  doku kaybına bağlı meydana gelen ve hastanın yaşamını ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama  gibi sıkıntılar olurken, Ameliyatsız  yöntemlerde bu sıkıntılar görülmez. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.

Ameliyat uygulanan hastalarda doku kaybına ve konulan dikişe bağlı olarak makatta daralma meydana gelir. Ameliyatsız yöntemlerde doku kaybı olmadığı ve dikiş kullanılmadığı için böyle bir sorun oluşmaz.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623