HPV Nasıl Gelişir ?

HPV Nasıl Gelişir ?

 

HPV Nasıl Oluşup Gelişir 

Human Papilloma Virüsü son yıllarda oldukça karşılaşılan bir enfeksiyon konumuna gelmiştir.  Kısa adı HPV olan  virüsün 100’den fazla çeşidi vardır ve bulaşma yolu cinsel yol ve temastır.  Seksüel ilişki sonucu bulaşma sağlayan virüs bazı tipleri kişide genital siğil  ve  kanser oluşumuna sebep olmaktadır. Bazı tipleri ise hiçbir belirti vermeden yok olmaktadırlar. 

HPV enfeksiyonu yukarıda da belirttiğimiz gibi  günümüzde oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlıktır.  Seksüel ilişki yönünden aktif bireylerinin hayatlarının bir döneminde bu virüs ile karşılaşmaktadırlar.  Virüs %90  gibi yüksek bir oranda bulaşma yolu cinsel ilişki ve temastır  bu sebeple eğer ki virüsten korunmak istiyorsanız  ilişki partner sayınızı tek eşliliğe  dönüştürmelisiniz.

HPV’nin yüksek ve düşük riskleri olan tiplerinden yüksek risk taşıyanlar kansere sebebiyet vermektedir. Düşük risk barındıranlar ise genital bölgede siğil oluşturmaktadır. Virüs genel olarak bulaştığı kişilerin genital bölge çevresinde hastalığa neden olur ve estetik açıdan çok rahatsız edici bir durumdur. Bazı HPV tipleri herhangi bir enfeksiyon belirtisi vermezken, bazı tipler   siğil ve kanser oluşumuna neden olur.

Virüs Bulaşma Zamanı

Virüs buluşma zamanını  belirlemek mümkün değildir kuluçka süresi belirsizdir vücuda bulaştıktan sonra uzun süre sessizce kalabilmektedir. Genital bölgede çıkan hpv türüne condyloma acuminata adı verilir. Bu siğil vajina etrafında ve içinde, rahim ağzı ve makat çevresinde görülebilir. Siğiller yerleştikleri bölgenin durumuna göre ilaç veya müdahale ile tedavi edilirler.

HPV yüksek riskli türleri rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır buna ek olarak vajina, penis, vulva, anüs gibi kanser vakalarının oluşmasına neden olmaktadır. Rahim ağzı kanseri uzun bir dönemden sonra gelişim sağlar.  HPV rahim ağzına yerleştiğinde o bölge hücrelerinin anormalleşmesine sebebiyet verir. Bu anormalleşen hücreler bazı durumlarda prekanser karekter kazanırlar. BU hücreler uzun bir süreçten sonra kansere sebep olurlar. Çoğu kez anormal olan hücerler hiçbir tedavi gerektirmede kendiliğinden yok olabilirler.   Bu durum hakkında bilgi edindikten sonra anormal olan hücrelerin yok olmasını beklememek gerekir.

Çünkü HPV türleri ve belirtileri oldukça farklılık gösterir, yerine ve duruma göre çok ciddi sonuçlara neden olabilir bu sebeple günümüzde var olan smear testi ile rahim ağzı kanseri oluşumunu önceden tespit etmek mümkündür. Erken teşhis ile doğacak kötü sonuçlar engellenmiş olacaktır.  Bu belirtiler sizde var ise ertelemeden mutlaka doktora  başvurunuz. Smear testi rahim ağzından bir fırça ile akıntı alıp laboratuvara göndermektir. Daha önceden rahim ağzı kanseri öyküsü olan kişiler, HIV enfeksiyonu öyküsü olan bireyler,  bu tür nedenler rahim ağzı kanseri için yüksek risk oluşturmaktadır.

Cinsel beraberliği aktif olan kadınların ilk üç yıl içinde smear testi yaptırmaya başlamalıdırlar. Smear testi 30 yaşına kadar rutin olarak her yıl tekrarlanmalıdır. 30 yaş üstü kadınların öncesinde 3 normal testi sonucu var ise 2 veya 3 yıl aralıklar ile smear testi yaptırabilirler. Bunun yanında 30 yaş üstü kadınların smear testinin yanında HIV testi yaptırmaları oldukça önemlidir.  HPV oldukça riskli bir hastalık olduğundan ve bu hastalığa yakalanmamak için alınabilecek bazı önlemler vardır.  Hpv türleri için aşılar mevcuttur. Fakat aşı dışında alınabilecek önlemler de bulunmaktadır.

HPV'ye Karşı Önlemler 

 Partner sayısında sınırlamalar getirmelisiniz.

Partner sayısı arttıkça beraberinde hastalık riski de artmaktadır.

Ortak kullanılan umumi tuvaletlere dikkat edilmesi gerekir.

Özellikle sıcak ortamlardan kaçınmak önemlidir. (sauna,kaplıca)

Ortak kullanılan çamaşır ve havlulardan korunmaya özen gösterilmelidir.

Koruyucu (prezervatif)  ürünler kullanmak bu riski azaltacaktır.

 

Hpv  cinsel yolla kişiden kişiye bulaşan ve rahatsızlık veren bir hastalıktır. Partner sayısının azaltılması ve kondom kullanılması gerekir. 25 yaşından küçük olanlar HPV’den korunmak için aşı yaptırabilirler. Smear testini de doktorunuzun önerdiği aralıklarla yapmanız gerekmektedir.

Genital siğil tedavisi;  ameliyatsız tedavi ile kişi gün içerisinde hem muayene hem de tedavi olarak günlük hayatına kaldığı yerden rahat bir şekilde devam edebilir. İşlem süresi 5-0 dakika kadardır  lokal anestezi uygulanır. 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623