Hemoroid Kanaması

Hemoroid Kanaması

 

Hemoroid (Basur) Kanaması 

Makat bölgesinde görülen kanamaların hemen her zaman hemoroid rahatsızlığından kaynaklandığını düşünmek yanlış olacaktır.   Bu kanamalar farklı bir hastalığında belirtisi olabilir, kanama sebebine bakarak kesin tanı için mutlaka uzman bir hekime muayene olmak gerekir.

Çoğunlukla hemoroid kanamaları tazer parlak kırmızı renkte olmaktadır, fakat dışkıya karışabileceği için bu durumu anlamak pek mümkün olmayabiliyor. Daha çok kabızlık ve tuvalette aşırı ıkınma sonucu dışkıya kan bulaşır.  Bazen tuvaletten kalktıktan sonra damla damla akar şeklinde de  kanamalar görülebilmektedir.  Bu durum hemoroidin kanama şekline benzemektedir. 20 Yaş üstü bireylerde  daha sık rastlanır.  Toplumdaki utanma algısı nedeni ile birçok kişi makat hastalıkları problemlerinde doktora gitmeyi uzun süre erteler.  Hastaların çoğu rahatsızlığın  ciddi olduğunu bilse doktora gitmeyi ya erteler ya da kendi başına halletmeye çalışır. Örnek vermek gerekirse; hemoroid kanaması ile belirti veren rahatsızlık ilk evresinde muayene edilirse çok daha hafif atlatabilecekken, zamanla ilerleyen hemoroid şiddetli ağrılara ve şikayetlere neden olacağı gibi tedavi sürecini de uzatabilir.  BU nedenden dolayı erken zamanda doktora gidilmesi gerekir.

Hemoroid kanaması neden olur;  kabızlık problemi nedeni  ile gaitanın sert ve kuru olması, tuvalet sırasında zorlu bir dışkılamadan sonra makat bölgesindeki dokuların zarar görmesi ile ortaya  çıkan hemoroid memelerinin tahriş  olması  sebebiyle kanama olmaktadır. Bazen  bu kanamalar anal bölgede fissür olmasından dolayı da kaynaklanabilir. Yine kabızlık nedeni ile sert çıkan  dışkı makat etrafına  verir ve  hassas olan cilt üzerinde ufak yırtıklar ve çatlaklar oluşur. Böyle durumlarda da kanamalar görülebilir.

 

Hemoroid kanamaları önemli bir durumdur. Makata görülen kanama başka bir rahatsızlığın tetikçisi olabileceği gibi en kötüsü kanser habercisi de olabilir. Bu nedenle kesinlikle doktora gitmeyi ertelemeyin.

 

Hemoroid Kanaması Tedavisi

 

Tedaviden önce kanamanın gerçek nedeni tespit edilmeli ve kesin tanısının konulması gerekir. Hemoridden dolayı kaynaklanıyor ise tedavi başlanmalıdır. Bu durum ufak bir anal fissür veya çok ciddi kolon kanseri nedenli de olmaktadır.

 

Yalnızca makat hastalıklarıyla ilgilenen uzman proktoloji hekimine muayene olunmalıdır. Nedeni ise proktologlar yalnızca rektum ve anüs bölge hastalıklarıyla ilgilenmekte ve dolayısıyla daha tecrübeli olmaktadır. Hasta  rektal tuse ile bazen de özel bir kamera vasıtasıyla (rektosigmoidoskopi) muayene edilir.

 

Ameliyatsız Hemoroid Tedavi Avantajları

-İşlem yaklaşık  5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

 

-Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.

 

-Sadece lokal anestezi uygulanır.

 

-Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.

 

-Ameliyatsız hemoroid (basur) tedavisinde makat içine tampon yerleştirilmez. Bu nedenle hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri döner.

 

-Herhangi bir dikiş-kesi  atılmadığı için dokular zarar görmez.

 

-Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.

 

-Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir.

 

-Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu  gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara  uygulanabilir.

 

-Kesi ve dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.

 

-Ameliyatlar da  doku kaybına bağlı meydana gelen ve hastanın yaşamını ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama  gibi sıkıntılar olurken, Ameliyatsız  yöntemlerde bu sıkıntılar görülmez. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.

 

-Ameliyat uygulanan hastalarda doku kaybına ve konulan dikişe bağlı olarak makatta daralma meydana gelir. Ameliyatsız yöntemlerde doku kaybı olmadığı ve dikiş kullanılmadığı için böyle bir sorun oluşmaz.

 

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623