Hemoroid Doğal Tedavi

Hemoroid Doğal Tedavi

Hemoroid rahatsızlığı toplumda  en sık  rastlanan anüs bölgesi hastalıklarından biridir. Hemoroid  hastalığının en belirgin ve önemli bulgusu makat bölgesinde oluşan ağrı, dolgunluk, şişlik hissi, kaşıntı ve kanama şikayetleridir.  Rahatsızlık daha çok dışkılama sonrasında bu yakınmaları gösterir.  Hazır gıdalarla beslenmenin, hareketsiz yaşam tarzının, uzun süre oturmanın, kabızlık ve hamileliğin hemoroid riskini arttırdığı bilinmektedir. 

Beslenme kültürü  makat bölgesi hastalıklarında çok önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle beslenme sonucu kabız kalındığı zaman hemoroid hastalığı oluşur ve gelişir. Yoğun iş temposu, dışkılama alışkanlığının  değişmesi ve ertelenmesi, dışkılama sonrası gerekli özenin gösterilmemesi hemoroid hastalığının oluşma sıklığını artırmaktadır.  Hemoroid; anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Zaman içerisinde altta yatan nedenlerle birlikte anal kanala yerleşen genişlemiş damar yumakları makatın dışına çıkar. Bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder. Günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle  mutlaka tedavi edilmezse gereken bir rahatsızlıktır.

Hemoroid rahatsızlığının bazı ortak belirtileri vardır. Bunlar anüs çevresinde kan pıhtısı veya topaklar barsak hareketleri sırasında kanama, anal bölge yakınında tahriş ve bağırsak hareketleri  sırasında meydana gelen kanamalardır.  Hemoroid çok uzun süre kontrolsüz bırakılması ve tedavi edilmemesi kronik   kan kaybına, doku  ölümüne, bağırsak düğümlenmelerine hatta anal ve kolorektal  kanser gibi komplikasyonlara yok açabilir. 

 

Ancak  hemoroid bitkisel tedavi ile semptomları hafifletebilirsiniz.

 

1. Aloe Vera

 

Aloe Vera basur tedavisinde en iyi etki gösteren doğal ilaçlardan biridir. Tahrişi azaltmaya yardımcı olur, ödem atıcı ve terapötik özelliklere sahiptir.

Dış basuru tedavi etmek için, etkilenen bölgeye az miktarda Aloe Vera uygulayın ve yavaşça masaj yapın.

 

İç basuru tedavi etmek için Aloe Vera yapraklarını şeritler halinde kesin. Bitkinin dikenli kısımlarını kestiğinizden emin olun. Dilimleri bir kaba koyun ve dondurun. Acı, yanma ve kaşıntıdan kurtulmak için soğuk Aloe Vera şeridini basur üzerine uygulayın.

 

2. Buz

 

Buz, şişmeleri azaltır, kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur ve ağrı kesici görevi görür.

 

 

Etkilenen bölgeye bir buz poşeti veya kısmen eritilmiş bir buz parçasını ince bir beze sarın ve uygulayın. Yaklaşık 10 dakika tutun. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.

 

Ayrıca, dondurulmuş jel paketini de kullanabilirsiniz. Paketi bir havluyla sarın ve hemoroza uygulayın. Bunu günde üç kez, bir seferde 20 dakika yapın.

 

3. Zeytinyağı

 

Zeytinyağı doğal bir ödem atıcıdır ve antioksidan özelliklere sahiptir. Dış hemoroidleri tedavi etmek için kullanılabilir.

 

Her gün 1 çay kaşığı zeytinyağı tüketin. Bu, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Yukarıda verilen doğal yöntemler ile hemoroid ağrınızı hafifletebilirsiniz fakat tam tedavi olmayı beklemeyin. Kesin tedavi için Ameliyatsız tedavi olabilirsiniz. Bir çok avantaj sunan bu tedavi yöntemi sayesinde 5 dakika da hemoroidinizden kurtulabilirsiniz..

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623