Basur Oluşumu  İçin Ne Yapmalı

Basur Oluşumu İçin Ne Yapmalı

Basur Oluşmasını Engellemek İçin Ne Yapmalı 

Hemoroid rahatsızlığınız ilk evreye ulaşmamış ise veya başlangıç aşamasında ise belirli bir takım uygulamalar ve önlemler alarak ilerlemesi durdurulabilir ve kişide belirgin bir rahatlama oluşabilir.  Önemli olan nokta evde uygulanan tedavi için doğru zamanı  yakalayabilmektir, erken  dönemde fark edilmeyen  ve ilgilenilmeyen basur, zaman içerisinde çok daha ciddi seviyeye gelerek hastanın günlük yaşam kalitesini ve sağlığını tehdit edebilmektedir.  

Basur tedavisinde evde çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz; ılık su oturma banyosu, anüs bölgesine soğuk kompres uygulamak, beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi, basur ilaçları kullanmak, çeşitli bitkisel yağlar kullanmak geçici rahatlama sağlayacaktır.  Ilık su oturma banyosu; basur bölgesinde ağrı ve zonklama benzeri yakınmalar baş gösterdiği zaman ılık su oturma banyosu yapılır. Anal bölgeyi  kapsayacak şekilde  leğene veya küvete 24-37 derece arasında ılık su koyulmalıdır. 15-20 dakika boyunca oturma banyosu yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. 

Oturma banyo uygulaması sonlandıktan sonra bir poşet içerisine bir miktar buz koyarak ilgili bölgeye maksimum 5-6 dakika bekletebilirsiniz. Soğuk kompres hemoroid damarların büzüşmesini sağlar.  Belirgin bir rahatlama hissedilir, makat bölgesindeki ağrı, kaşıntı gibi şikayetler için  yapılması gereken ideal bir uygulamadır.  Aynı zamanda bu işlem, dışkılama işlevinden sonra yapılırsa rahatlama daha da hissedilir olur.

Hemoroid Oluşumu 

Hemoroid oluşumu fındık büyüklüğünde makat çevresinde kendini gösterir ev ara ara dışarı çıkar ise bu aşamada  mutlaka uzman bir hekime gitmek gerekir. Bunun için doktor bilgisi dahil ilaç kullanmak gerekir aksi halde makat bölgesine zarar verilir kötü sonuçlar ortaya çıkar.

Basur probleminde  beslenme düzeni çok önemlidir; kabızlık sorunu uzun süre devam ettiğinde hemoroid oluşumunu tetikler. Bu sebepten dolayı kabız olmayı önleyici gıdalar tüketmek gerekir. Dolayısıyla posalı yiyecekler; kuru baklagiller olan kuru fasulye, börülce, bezelye, mercimek, nohut ve barbunya, elma, armut, şeftali, ayva, incir, çilek, kuru kayısı ve kuru incir, marul, kereviz, karnabahar, brokoli, ıspanak,  havuç ve patates posa bakımından zengin besinlerdir.  Lifli yiyecekler ise; buğday kepeği, yulaf kepeği, kuru havuç, gevrek ekmek, buğday tohumu, kepekli çavdar unu, bezelye, soya fasulyesi, patlamış mısır, fıstık, kuru şeftali, badem, mercimek, arpa unu, üzüm, ceviz, kepekli makarna, soğan gibi besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.

 Diğer önemli öneriler ise; uzun saatler oturmaktan kaçınılmalıdır  mesleği gereği uzu süre oturmak gerekiyorsa alta yastık konulmalıdır. Dışkılama ihtiyacı giderildiğinde, tuvalette uzun vakit geçirilmemelidir ve dışkılamada ıkınmaktan kaçınmak gerekir.  Düzenli olarak büyük abdest yapmak düzenli dışkılama alışkanlığı edinmek gerekir.  Gün içerisinde alınan sıvı miktarı arttırılmalıdır. Her gün 2-3 litre su içilmelidir. Spor ve egzersiz yapmak bağırsak hareketlerini düzene koymaktadır.  Evde uygulanan saf zeytinyağı veya vazelin   hemoroid bölgesine tamamen sürülmeli ve bacaklarınızı karnınıza doğru çekmelisiniz, belirgin halde ağrılarınız hafifleyecektir.

Ameliyatsız Basur Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

Hastanın yaklaşık  5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale  işlemi tamamlanır.

Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.

Sadece lokal anestezi uygulanır.

Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.

Ameliyatsız hemoroid (basur) tedavisinde makat içine tampon yerleştirilmez. Bu nedenle hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri döner.

Herhangi bir dikiş-kesi  atılmadığı için dokular zarar görmez.

Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.

Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir.

Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu  gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara  uygulanabilir.

Kesi ve dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.

Ameliyatlar da  doku kaybına bağlı meydana gelen ve hastanın yaşamını ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama  gibi sıkıntılar olurken, Ameliyatsız  yöntemlerde bu sıkıntılar görülmez. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.

Ameliyat uygulanan hastalarda doku kaybına ve konulan dikişe bağlı olarak makatta daralma meydana gelir. Ameliyatsız yöntemlerde doku kaybı olmadığı ve dikiş kullanılmadığı için böyle bir sorun oluşmaz.

 

Hastalarımızın en önemli avantajı, aynı gün hem muayene olup hem de müdahale işlemi ardından rahat bir şekilde evlerine ve işlerinin başına dönebilmeleridir.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623