Basur Hastalığında Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?

Basur Hastalığında Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?

Hemoroid rahatsızlığı tuvalet ihtiyacı giderildiği sırada kişinin eline gelen pakelerle hissedilir.  Hastalar genel olarak şişliklerin oluşması ile problemi fark edilir. Uzun süre tuvalette vakit geçirmek ve kabız olmak basuru oluşturan önemli sebepler arasında yer almaktadır. Hemoroid toplum içinde; basur, mayasıl adları ile de bilinmektedir. 

Basur; normal bir bireyde makat bölgesindeki damardan zengin yastıkçıkların dışarı doğru sarkması, şişmesi ve kanaması sonucu oluşan yapıya denir. Basura sebep olan sorunların başında kabızlık, uzun süreli ıkınma, tuvalette uzun zaman geçirmek yer alır.  Bunların dışında yaşın ilerlemesi, doğum süreci, bağırsak fıtığı da sebep olur.. Basur hastalığı kişilerde özellikle 45 ile 65 yaş arasında görülmektedir. Basur rahatsızlığında  doğal çözüm yoları kişi için sadece geçici  bir rahatlama  sağlamaktadır.   Kişinin uygulayacağı doğal kürler hastaya sadece anlık rahatlık hissi verecektir, bu yüzden  mutlaka uzman bir doktora muayene olunmalıdır.

 

Hemoroid Nedenleri; kronik ishal ve kabız olmak, gebelik ve doğum, şişmanlık, makat bölgesi mikrotravmalar oluşturacak sporlarla uğraşmak (at biniciliği, bisiklet gibi), tuvalette uzun  vakit geçirme, kalın bağırsak kanseri, iltihabi bağırsak rahatsızlıkları. Basur rahatsızlığında özelliklede crohn hastalığı ya da ülseratif kolit gibi bağırsak hastalığında hemoroid oluştuğunda ameliyat kararı verilirken çok dikkatli olunmalıdır.  Basur hastalığında  üç bicide incelenmektedir. Hemoroidler iç, dış ve tromboze hemoroid  olarak  incelenir. Hemoroid rahatsızlığında zaman içerisinde altta yatan sebeplerle birlikte anal kanala yerleşen genişlemiş toplardamar  yumakları anüsün dışına doğru çıkarlar.  

İç Hemoroid; İç hemoroidi olanlar bu hemoroidi göremez. Az da olsa rahatsızlık verir.

Dışkılama sırasında dışkının sert olması ve kişinin dışkılama anında ıkınmasından dolayı hemoroid yüzeyi zarar görebilir ve bu durum da kanamaya yol açabilir.

Dış Hemoroid; makat etrafında deri altında yer alır. Burada daha çok ağrı algılayan sinirler vardır, bu sebeple kanama oluşur.

Tromboze Hemoroid; Makat etrafında yer alan derinin altında dış hemoroidal damarlarda kan akışının bozulması ile oluşan kan göllenmesi - birikimi ve damarların tıkanması sonucu bu hemoroidal damarların içinde pıhtı oluşur.

 Hemoroid Belirtileri; Rektal kanama, Makatta ele gelen şişlik, Akıntı, makatta ıslaklık hissi, Kaşıntı ve ağrı

 

Hemoroid hastalığı günümüzde ameliyatsız biçimde tedavi edilebildiği gibi klasik cerrahi yöntemlerle de tedavi edilebilmektedir. Ameliyat ile tedavi edilecek kişinin gündelik yaşantısı etkilenecektir. Bu sebepten dolayı ameliyat tedavisi son çare olarak düşünülmelidir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623