Anal Fissür Yanlış Beslenme ve Kabızlık

Anal Fissür Yanlış Beslenme ve Kabızlık

Anal Fissür Yanlış Beslenme

Anal fissür rahatsızlığı; özellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerde daha sık görülen bir makat hastalığıdır.  Anal  fissür  hastalığı  dışkılama işlevi sonrasında ağrı ve kanama ile kendini belli etmektedir.

Ağrılar yırtığın büyümesine neden olmaktadır; ağrılar kasılmaya,  kasılmalarda yırtığın büyümesine neden olur. Anal kanal derisi anoderm üzerinde oluşan yırtıklara anal fissür denmektedir. Anal yırtıklar dışkılama sırasında yırtılarak cam parçası batması gibi bir acıya neden olurlar. Bu ağrıya bazen küçük kanamalar da olabilmektedir. Anal fissür nedeni ile dışkılama hasta için kabusa dönüşebilmektedir.  İlk başlarda yüzeyel  bir çatlak başlar ve genişlemeye devam eder. Fakat sert dışkılama atakları yüzünden yırtıklar daha da derinleşmeye başlarlar, gelişen ağrı makatta yırtılma hissi uyandırır. 

Cam kırığı çıkıyormuş gibi tanımlanan anal fissür zonklama biçiminde devam eder. Fissürün derinliğine  şikayetler dakikalar ve saatler boyu sürebilir.  Uzmanlar anal fissürün tanısını muayene ile kolayca koyabilmektedir. Muayene sırasında zemini kırmızı, kağıt kesiği gibi ince bir yırtık varsa akut (erken) dönem fissür, zemininde sedefi renkte iç kas lifleri görünüyor deride uzaman var ise kronik  fissür söz konusudur.

Akut dönem fissür belirtileri olan hastalar genel olarak bir veya birkaç kez ağrılı dönem geçirirler. Kronik dönemdeki hastalar ise çok daha uzun zaman ağrılı bir dönem geçirmiş olurlar. Akut anal fissürlerin birçoğu  kişinin aldığı belirli önlemler ile kolayca iyileşebilmektedir. Tedavideki amaç tıkaç gibi olan dışkının yumuşatılması ve anal kanaldaki tekrar eden yırtılmaların önlenmesidir. Bol lifli gıda ve bol su tüketimi anal fissürün oluşum etkilerinden uzak kalmak için çok önemlidir.

Dışkının bağırsakta ilerleyişini hızlandırmak için  tükettiğimiz  her şeye çok dikkat etmeliyiz. Bu biçimdeki basit tedavi  kurallarına uyarak bir yıl sonunda  akut fissürlerin yüzde %80’inde iyileşme sağlanabilmektedir. Basit tedavi iyileşme sürecine katkı ılık suya oturma ile (iç kasın gevşemesi salandığı için ağrı azalır) ve ağrı kesici içeren pomatlarla sağlanabilir. Alınan  önlemelere sert dışkılama sorunu çözülemiyorsa dışkı yumuşatıcı ilaçlardan yararlanılabilir.

Kronik anal fissür  rahatsızlığı olan hastalarda cerrahi tedavi sonrasında gaz kaçırma, nadiren de olsa dışkı  tutamama gibi sorunlar görülür. Son 15 yılda kronik fissürler de cerrahi tedavi dışındaki yöntemler önerilmektedir. Hasta oluşacak sorunları kabul ediyor ise cerrahi yöntemi tercih edebilir.

Makat Çatlağı Belirtileri 

 Anal fissür belirtileri; Anal fissür belirtilerini sıralamak gerekirse;

 • Cam kesiği gibi bir acı

• Zonklama

• Yanma hissi

• Kaşıntı

• Kanama

 

Anal fissür hastalığında kanama genelde dışkıda görülür. Tuvalet sonrasında temizlik esnasında tuvalet kağıdında parlak kırmızı renkte kan ortaya çıkabilir.

Anal fissür tedavisi merkezimizde ameliyatsız olarak gerçekleştirilmektedir. Anal fissürlerde tedavi günümüzde artık ameliyatsız şekilde yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer tekniği kullanılır. Bu tedavi yönteminde cerrahi işlemlerde olacak semptomlar görülmez. Ameliyatsız tedaviler hastalara birçok avantaj ve konfor sağlar.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623