Komplike Fistüller

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı diğer makat hastalıkları arasında en karmaşık hastalıktır, bu sebepten hastalığı anlayabilmek adına makat anatomisine hakim olmak gerekiyor.

Detay

Anal Fissür Oluşması veya Tekrarlaması Nasıl Önlenir

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür toplumun her kısmında görülen ve sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Anal fissürün nasıl oluştuğuna değinecek olursak, birçok sebebi olabileceği gibi en genel sebebi ise kabızlık hastalığı ve ıkınma davranışıdır.

Detay

HPV’nin Sebep Olduğu Olumsuzluklar

OP. DR. Yasir Gözü

HPV’den kısaca bahsetmek gerekirse; genital bölge de enfeksiyona sebebiyet veren, halk arasında siğil diye adlandırılan kondilomların oluşmasını sağlayan bir virüstür.

Detay

Kıl Dönmesi mi Kıl Batması mı

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi ve kıl batması rahatsızlıkları genel olarak karıştırılan hastalıklardır. Kıl dönmesi ve kıl batması arasındaki fark; kıl batması çoğunlukla kadınlarda bacak ve koltuk altı çevresinde rastlanır.

Detay

HPV Aşısı Tedavi Edici Midir ?

OP. DR. Yasir Gözü

HPV günümüzde toplum içerisinde sık sık görülmeye başlanan hastalıklardan bir tanesidir. HPV, Human Papilloma Virüs’ün kısatlmasıdır. Bu virüsten bahsetmek gerekirse özellikle genital bölgede enfeksiyona sebebiyet vererek, bölgede siğil adını verdiğimiz kondilomların oluşmasına sebep olan bir hastalıktır.

Detay

Hemoroid (Basur) Hastalığının Oluşum Nedenleri

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid hastalığından kısaca bahsetmek gerekirse, anal kanaldaki damar yastıkcıklarının sarkması ve sıkışarak kanaması ile gelişen bir hastalıktır.

Detay

Fissür ve Kabızlık

OP. DR. Yasir Gözü

Genel olarak makat bölgesini zorlayan kabızlık; düzensiz dışkılama, nadirde olsa ishal sırasında makat derisinin tahrişi ve altta yatan başka sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Makat çatlağı, bebeklerde de çok sık görülmektedir. Bu problemin yaygınlığındaki en fazla pay ise dışkılama zorluğu yaşanmasıdır, bu zorluk sebebi ile makatta yüzeysel çatlaklar oluşur ve bunlar akut (geçici) olarak kabul edilir.

Detay

Kıl Dönmesi Korunma Yöntemleri

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesinden korunma yöntemleri, aslında hastalığın neden olan etkenleri ortadan kaldırmaktan geçiyor. Bu konu hakkında detay vermeden önce kıl dönmesi hastalığının nasıl oluştuğunu bilmekte fayda var.

Detay

Makat Apsesi Tedavisinde Antibiyotik Tek Başına Yeterli midir

OP. DR. Yasir Gözü

Anal apse en yaygın makat hastalıklarından bir tanesidir. Anal apsenin oluşumuna gelecek olursak, genelde anüs içerisinde yer alan ve gaitanın(dışkının) vücuttan rahatça atılması için mukoza salgılayan bez kanallarının tıkanması sonucu oluşur.

Detay

Eldeki Siğil Genital Bölgeye Bulaşır mı

OP. DR. Yasir Gözü

Eldeki siğillerin genital bölgeyle ilgilisinden bahsetmeden önce siğillere sebebiyet veren HPV’ye değinmekte fayda var. HPV, Human Papilloma Virus’un kısaltmasıdır. HPV’den biraz daha bahsetmek gerekirse bu virüs, genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona sebebiyet veren, halk arasında siğil diye adlandırılan kondilomların oluşmasını sağlayan bir virüstür.

Detay

Makat Çatlağı (Yırtığı)Nasıl Tedavi Edilir

OP. DR. Yasir Gözü

Makat çatlağı; genel olarak uzun süren kabızlık problemi ile oluşur ve tedavisi ihmal edildikçe derinleşir. Fakat bir tek sebep kabızlık değildir dizanteri , ishal ve barsak rahatsızlıklarında makat yırtılması sorununa neden olabilmektedir.

Detay

Makat Apsesi Çeşitleri

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde içinde iltihap ya da cerahat dolu bir kesecik oluşma durumudur. Makat apsesi yüzde doksan oranında makat bölgesindeki makat kanalındaki dişli çizgiye açılan 4-10 adet salgı bezinin tıkanması ve iltihaplanması ile gelişmektedir.

Detay

Ameliyatsız Makat Apsesi Tedavisinin Yararları

OP. DR. Yasir Gözü

Anal apse rahatsızlığı toplum içinde çokça rastlanan bir hastalıktır. Anal apsenin oluşumundan bahsedecek olursak, genelde makat içerisinde yer alan ve dışkının vücudu rahatça ter etmesi için mukoza salgılayan bez kanallarının tıkanması ile oluşur, tıkanan bu kanallarda apse oluşumu meydana gelir.

Detay

Hemoroid Kendiliğinden Geçer mi ?

OP. DR. Yasir Gözü

Vücudumuzun en hassas yeri makat bölgesidir ve bölgenin hassasiyetinden kaynaklı birçok hastalık görülmektedir. Bunların arasında toplumumuzda çok sık olarak görüleni hemoroid rahatsızlığıdır.

Detay

Hemoroid Tedavisinde Bitkisel Çaylar

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroidler, makat içinde ya da yakınında şişmiş damarların sarkması ile rektal kanamaya, kaşıntıya ve ağrıya neden olmasıdır. Bu durum damarlarda artan basınçtan kaynaklanır ve uzun süre oturma veya ayakta durma, şiddetli öksürük, hamilelik, düşük lifli diyetler, ağır cisimlerin kaldırılması veya sert dışkıları geçirmek için zorlanma gibi faktörlerden dolayı oluşabilir

Detay

Zayıflarken Sağlığınıza Dikkat Edin

OP. DR. Yasir Gözü

Kalp hastalıkları, tansiyon, insülin ve kabızlık gibi hastalıklar yanlış yapılan diyetler yüzünden ortaya çıkmaktadır. Tansiyon vücudun yetersiz beslenmesine bağlı olarak oluşur. Kalp hastalıkları ve kan şekerinde yaşanan düzensizlikler ile kişilerde halsizlik ve bayılmalar olabilmektedir. Kabızlık ise bağırsak sendromuna veya daha da kötü bağırsak kanserine yol açabilmektedir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623