Fissür Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Makat derisi, yoğun sinir ucu içeriği sebebi ile çok hassas bir bölgedir. Ayrıca iki farklı ve iç içe yerleşik kas tabakası tarafından sarılıp sıkılmaktadır. Özellikle vücut dışkılamaya hazır olmadığı zamanlarda yapılan zorlu dışkılamalar veya makatın çok tahriş olması, ishal durumlarında bu bölgede yırtıklar oluşabilir.

Detay

Kıl Dönmesinden Korunmanın ve Kurtulmanın Yolları

OP. DR. Yasir Gözü

Kıl dönmesi rahatsızlığı vücutta çeşitli nedenlerle kopan kılların deri yüzeyini geçerek cilt altında birikmesi ile meydana gelir. Kıl dönmesi genelde erkeklerde daha doğrusu vücuttaki kıl oranı fazla olan bireylerde daha çok görülür. Kıl batmasından farklı bir durum olan kıl dönmesinden korunmak için önlemler alınabilir.

Detay

Genital Siğil Tedavisinde Seksüel Hayat

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü (HPV), cinsel ilişki ya da temas ile bulaşma sağlayan, günümüzde en yaygın hastalıklardan biri konumuna gelmiştir. Genital bölge de oluşan sıyrıklardan cinsel temas sonucu bulaşma olur. Bazı tipleri hiçbir belirti vermeden kendiliğinden yok olur, bazı tipler genital bölgede siğil oluştururken bazı tipleri de rahim ağzı kanserine sebebiyet verir.

Detay

Fistül Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı, hemoroid sorunu ile birlikte toplumda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Hastalık; iki organ veya iki doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir bağlantının olmasına denir.

Detay

Hamilelikte Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür rahatsızlığında risk grubu 30 -40 yaş arası olarak kabul edilir. Kadın ve erkeklerde aynı oranda görülür. Anal fissür kadınlarda gebelik döneminde daha çok görülür. Anal fissür oluşum nedeni; dışkılama sırasında kişi zorlanıp ıkındığında anal fissür hastalığına neden olabilir

Detay

Anal Fissür Beslenme

OP. DR. Yasir Gözü

Uzun süre kabızlık problemi yaşayan kişilerde rastlanan anal bölge çatlakları-anal fissür, tuvalet ihtiyacını kabusa çevirmektedir ve kişileri sosyal yaşamdan soyutlamıştır.

Detay

Akut Anal Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür; maka çıkışında mukozanın genellikle arka kısımdan çatlaması ya da yırtılmasıdır. Anal fissür rahatsızlığının başlıca nedenleri arasında kabızlık problemi, doğum ve doğumdan sonraki ilk günlerde tuvalete gitme ihtiyacının ihmal etmek yer alır.

Detay

Genital Siğilin Bulaşmasını Engellemek Mümkün mü?

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğilin bulaşmasını kesinlikle önleyici bir ilaç veya yöntem yoktur. Temasla geçtiği için cinsel bölgede karşı tarafa bu virüsün olması cinsel bir birleşme ile hatta basit bir temas ile virüs geçebilmekte ve buna bağlı hücresel değişiklikler ve genital siğiller yapabilmektedir.

Detay

Basur Rahatsızlığında Sıkça Görülen Şikayetler

OP. DR. Yasir Gözü

Basur rahatsızlığında sıkça görülen şikayetler nelerdir; hemorod çeşitlerinde olan dış hemorodilerde genel olarak ele gelen memeler mevcuttur, bu memeler hastada pek şikayete sebep olmazlar yani genellikle ağrı yapmazlar. Şişlikler " tromboze oldukları" zaman içlerinde pıhtıya bağlı dolgunluk oluştuğu zaman şiddetli ağrı yaparlar ve sertleşip mor renkte bir görünüm alırlar.

Detay

Anal Fissür Kanser Yapar mı ?

OP. DR. Yasir Gözü

Toplum içinde makat çatlağı, makatta yırtık mayasıl gibi farklı isimlerle bilinen anal fissür rahatsızlığı, anüs bölgesinin en sık görülen hastalıklarındandır. Hastalığın temelinde anüsün girişinde gelişen, anal kanala doğru dikey olarak uzanan çatlak veya yırtık biçimindedir.

Detay

Kronik Anal Fissürler Nüks Eder mi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür rahatsızlığı toplum içerisinde en yaygın olan makat hastalığıdır. Bunun altında yatan sebep ise hastalığı tetikleyen durumun kabızlık olmasıdır.

Detay

Makatta Ele Gelen Çıkıntılar Siğil Midir

OP. DR. Yasir Gözü

HPV genelde cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır ama nadiren de olsa aynı iç çamaşırı ve hamam-sauna gibi halka açık yerlerden bulaşma şansı da vardır. HPV, özellikle genital bölgede enfeksiyona sebebiyet vererek, siğil adını verdiğimiz kondilomların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Detay

Kuyruk Sokumunda Şişlik Varsa

OP. DR. Yasir Gözü

Kuyruk sokumunda şişlik sorunun altında yatan birçok sebep yatıyor olabilir. Kuyruk sokumunda şişlik ve ağının genel sebebi kıl dönmesi problemidir.

Detay

HPV Arasında Çeşitlilik

OP. DR. Yasir Gözü

HPV türleri arasındaki çeşitlilikten bahsetmeden önce HPV’yi detaylıca ele almak gerekir. HPV isim olarak, Human Papilloma Virüs’ün kısaltmasıdır.

Detay

Kıl Dönmesi Kuyruk Sokumu Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Genellikle kıl yoğunluğu fazla olan kişilerde meydana gelen kıl dönmesi hastalığı kuyruk sokumu başta olmak üzere vücudun başka yerlerinde de görülebilir.

Detay

HPV’nin Kuluçka Dönemi

OP. DR. Yasir Gözü

HPV genelde cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ama hamam, sauna gibi halka açık yerlerden ya da iç çamaşırından geçme ihtimali de mevcuttur. Burada önemli bir konuya da değinmek gerekiyor, HPV özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserine sebebiyet vermektedir. Bu sebepten dolayı dikkat edilmesi ve tedavi edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623