Hemoroid Memesi

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid rahatsızlığının ana nedeni kabızlık ve tuvalette uzun süre geçirmektir. Basur makatta normal insan anatomisinde de mevcut damardan zengin yastıkçıkların dışa doğru sarkmaları, şişmeleri ve kanamaları ile ele gelen memeler, şişliklerin ortaya çıkması ile tanımlanır.

Detay

Hamilelik Sonrası Hemoroid

OP. DR. Yasir Gözü

Basur makatın dış çevresinde ya da alt rektumda yer alan toplardamarların büyümüş ve şişmiş bir şekle bürünüp sarkmaya başlayan damar yapılarıdır. Rektum, midenin bittiği yerden başlar, ince ve kalın bağırsaklardan geçerek anüse bağlanan bölgede düzleşen kısımda yerini alır.

Detay

Hemoroid Hakkında Bilinmeyenler

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid rahatsızlığı son yıllarda en sık rastlanılan hastalıklar arasında yer almaktadır, hastalık genel olarak 50 yaş ve üzeri her iki insandan bir tanesinde görülmektedir.

Detay

Anal Fistül ve Kanser

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığının çoğunluğunda makatın iç kasları tarafından salgılanan sıvıların makat içinde apseleşmeye başlaması ile oluşum sağlar. Bu nedenle fistül rahatsızlığı olan hastaların geçmişinde genellikle yaşanmış anal apse öyküsü vardır.

Detay

Genital Siğil Oluşma

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü; genital bölge ve mukozalarda enfeksiyon sebep olur. Virüs vücuda bulaşma sağladıktan sonra kondilom adı verilen siğil şeklindeki lezyonların oluşumuna da neden olmaktadır, ayrıca uzun süre taşıyıcı olan kişilerde servikal (rahim ağzı ) kanserine yol açtığı bilinmektedir.

Detay

Hemoroid (Basur) Şikayetleri

OP. DR. Yasir Gözü

Basur rahatsızlığı son yıllarda en sık rastlanılan makat rahatsızlıklarından biri olmuştur. Hastalığın görülme sıklığına dair istatiksel bilgiler verecek olursak, yaş ve üzeri her iki kişiden birinde hemoroid problemi görülmektedir.

Detay

Hemoroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde yer alan damarların varisler gibi şişmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Oluşum; baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişleyip anüsten dışarıya doğru çıkması ile başlar. Basur toplum arasında en sık rastlanan makat hastalığıdır 50 yaş ve üzeri her iki insandan birinde bu hastalık mevcuttur.

Detay

Anal Fissür Tanımı

OP. DR. Yasir Gözü

Makat çatlağı rahatsızlığı anüs bölgesinin çıkış kısmındaki örtünün yırtılması ve çatlamasıdır. Makat çatlağı olarak bilinen anal fissür hastalığı her dışkılama anında bölge adele tahriş olur. Adeledeki bu tahriş ve kasılma mevcut çatlağın iyileşme durumunu geciktirir.

Detay

Makat Çatlağı Rahatsızlığı Nedir ?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür rahatsızlığı makat ile kalın bağırsak arasında yer alan kanalı kapatan deride süreğen ishal, kabızlık ayrıca doğum ve anüsü zorlayıp yıpratan hareketler gibi farklı sebepler sonucu ortaya çıkan yırtılmalardır. Kısa süren fissür hastalığı akut (akut) erken anal fissür, uzun süreli olan fissürleri kronik anal fissür denir

Detay

Genital Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü; genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona sebep olur. Kondilom denen siğil biçimindeki lezyonların oluşumuna sebep olan ve servikal (rahim ağzı) kanseri ile ilişkili olduğu net bir şekilde saptanmış bir virüstür.

Detay

İmmün Sistemi ve Hemoroid Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

En zorlanılan hasta gruplandırılan biride kemik iliği nakli ya da diğer sebeplerle görülen immune supresif tedavi gören hastalarda ortaya çıkan hemoroid hastalıklarıdır. Nadir bir durum olsa da HIV (+) hastalarda eklenebilir, bu hasta grubunda hemoroid tedavilerine karşı bir kontrindikasyon yoktur.

Detay

İyileşmeyen Anal Fissürde Ne Yapmalı

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığı toplumda en sık görülen makat hastalıklarından biridir. Hastalığın sık görülme nedeni ise birçok kişide kabızlık probleminin olmasıdır. Kabızlık her yaş ve cinsiyet grubunda görülebilen yaygın bir sorundur. Anal fissürde her insan risk grubunun içinde olabilmektedir.

Detay

Kanamalı Basur

OP. DR. Yasir Gözü

Tromboze basur; makat bölgesinde bulunan hemoroidal venlerin ve damarların basınç sonucunda damar çeperlerinin parçalanması sonucu kanamaların oluşmasıdır.

Detay

Fistül Evreleri

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığı; cilt ve bağırsak arasında normalde koşullarda olmaması gereken bir bağlantının kanalın oluşmasıdır. Makat bölgesinde içindeki bağırsak bölümü ile deri arasında normal dışı bir bağlantının gelişmesi makat fistülü ya da perianal fistül olarak adlandırılmaktadır.

Detay

İç ve Dış Hemoroid

OP. DR. Yasir Gözü

Üst tarafı ince deri kaplı olan dış hemoroidal damarlar olağan durumlarda hissedilmezler. Bir nedene bağlı olarak makat kenarında yer alan bu hemoroidal damar yumaklarının birinin ya da birkaçının içinde kan pıhtısı birikimi olursa dış (eksternal) hemoroid anal tromboz gelişir

Detay

Genital Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsünün neden olduğu kadınları ve erkekleri etkileyen seksüel ilişki ile bulaşma sağlayan enfeksiyon genital siğil oluşumuna sebebiyet verir. Genital siğiller cinsel yaşamanı aktif bireylerde daha sık rastlanan, ağrı, kaşıntı gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623