Genital Siğil Nasıl Oluşur?

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü; son yıllarda en sık rastlanılan hastalıklardan biri olmuştur. Virüsün bulaşma biçimi cinsel yol ve temastır. 100’den fazla çeşidi vardır ve tipler kendi içerisinde farklılık göstermektedirler.

Detay

Genital Siğil (Kondilom)

OP. DR. Yasir Gözü

Kadında ve erkekte görülen kondilomlar, cinsel yol ile bulaşma sağlayan HPV infeksiyonunun genital bölgedeki belirtisidir. HPV’nin 100’den fazla çeşidi bulunur ve bu türlerden sadece 40’ı genital siğillere sebep olur.

Detay

HPV Nasıl Gelişir ?

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü son yıllarda oldukça karşılaşılan bir enfeksiyon konumuna gelmiştir. Kısa adı HPV olan virüsün 100’den fazla çeşidi vardır ve bulaşma yolu cinsel yol ve temastır.

Detay

Genital Siğil Oluşma

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü; genital bölge ve mukozalarda enfeksiyon sebep olur. Virüs vücuda bulaşma sağladıktan sonra kondilom adı verilen siğil şeklindeki lezyonların oluşumuna da neden olmaktadır, ayrıca uzun süre taşıyıcı olan kişilerde servikal (rahim ağzı ) kanserine yol açtığı bilinmektedir.

Detay

Genital Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü; genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona sebep olur. Kondilom denen siğil biçimindeki lezyonların oluşumuna sebep olan ve servikal (rahim ağzı) kanseri ile ilişkili olduğu net bir şekilde saptanmış bir virüstür.

Detay

Genital Siğil

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsünün neden olduğu kadınları ve erkekleri etkileyen seksüel ilişki ile bulaşma sağlayan enfeksiyon genital siğil oluşumuna sebebiyet verir. Genital siğiller cinsel yaşamanı aktif bireylerde daha sık rastlanan, ağrı, kaşıntı gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Detay

Genital Siğil Tedavisinde Seksüel Hayat

OP. DR. Yasir Gözü

Human Papilloma Virüsü (HPV), cinsel ilişki ya da temas ile bulaşma sağlayan, günümüzde en yaygın hastalıklardan biri konumuna gelmiştir. Genital bölge de oluşan sıyrıklardan cinsel temas sonucu bulaşma olur. Bazı tipleri hiçbir belirti vermeden kendiliğinden yok olur, bazı tipler genital bölgede siğil oluştururken bazı tipleri de rahim ağzı kanserine sebebiyet verir.

Detay

Genital Siğilin Bulaşmasını Engellemek Mümkün mü?

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğilin bulaşmasını kesinlikle önleyici bir ilaç veya yöntem yoktur. Temasla geçtiği için cinsel bölgede karşı tarafa bu virüsün olması cinsel bir birleşme ile hatta basit bir temas ile virüs geçebilmekte ve buna bağlı hücresel değişiklikler ve genital siğiller yapabilmektedir.

Detay

Makatta Ele Gelen Çıkıntılar Siğil Midir

OP. DR. Yasir Gözü

HPV genelde cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır ama nadiren de olsa aynı iç çamaşırı ve hamam-sauna gibi halka açık yerlerden bulaşma şansı da vardır. HPV, özellikle genital bölgede enfeksiyona sebebiyet vererek, siğil adını verdiğimiz kondilomların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Detay

HPV Arasında Çeşitlilik

OP. DR. Yasir Gözü

HPV türleri arasındaki çeşitlilikten bahsetmeden önce HPV’yi detaylıca ele almak gerekir. HPV isim olarak, Human Papilloma Virüs’ün kısaltmasıdır.

Detay

HPV’nin Kuluçka Dönemi

OP. DR. Yasir Gözü

HPV genelde cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ama hamam, sauna gibi halka açık yerlerden ya da iç çamaşırından geçme ihtimali de mevcuttur. Burada önemli bir konuya da değinmek gerekiyor, HPV özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserine sebebiyet vermektedir. Bu sebepten dolayı dikkat edilmesi ve tedavi edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Detay

HPV’nin Sebep Olduğu Olumsuzluklar

OP. DR. Yasir Gözü

HPV’den kısaca bahsetmek gerekirse; genital bölge de enfeksiyona sebebiyet veren, halk arasında siğil diye adlandırılan kondilomların oluşmasını sağlayan bir virüstür.

Detay

HPV Aşısı Tedavi Edici Midir ?

OP. DR. Yasir Gözü

HPV günümüzde toplum içerisinde sık sık görülmeye başlanan hastalıklardan bir tanesidir. HPV, Human Papilloma Virüs’ün kısatlmasıdır. Bu virüsten bahsetmek gerekirse özellikle genital bölgede enfeksiyona sebebiyet vererek, bölgede siğil adını verdiğimiz kondilomların oluşmasına sebep olan bir hastalıktır.

Detay

Eldeki Siğil Genital Bölgeye Bulaşır mı

OP. DR. Yasir Gözü

Eldeki siğillerin genital bölgeyle ilgilisinden bahsetmeden önce siğillere sebebiyet veren HPV’ye değinmekte fayda var. HPV, Human Papilloma Virus’un kısaltmasıdır. HPV’den biraz daha bahsetmek gerekirse bu virüs, genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona sebebiyet veren, halk arasında siğil diye adlandırılan kondilomların oluşmasını sağlayan bir virüstür.

Detay

HPV Tuvaletten Bulaşır Mı ?

OP. DR. Yasir Gözü

Öncelikle HPV viral bir rahatsızlıktır ve hastalık yüksek oranda cinsel yol ve temas ile bulaşmaktadır tam bir cinsel birliktelik olmasa da bu virüsün temas sonrası bulaşma ihtimali vardır.

Detay

Evde Genital Siğil Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Genital siğil cildin üst tabakasına ya da mukozaya yerleşen HPV olarak bilinen virüsün neden olduğu enfeksiyondur. HPV'nin 100'den fazla çeşidir vardır ve bu virüse verilen ortak adı Human papilloma virüsüdür.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623