Anal Fistül ve Kanser

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığının çoğunluğunda makatın iç kasları tarafından salgılanan sıvıların makat içinde apseleşmeye başlaması ile oluşum sağlar. Bu nedenle fistül rahatsızlığı olan hastaların geçmişinde genellikle yaşanmış anal apse öyküsü vardır.

Detay

Fistül Evreleri

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül rahatsızlığı; cilt ve bağırsak arasında normalde koşullarda olmaması gereken bir bağlantının kanalın oluşmasıdır. Makat bölgesinde içindeki bağırsak bölümü ile deri arasında normal dışı bir bağlantının gelişmesi makat fistülü ya da perianal fistül olarak adlandırılmaktadır.

Detay

Fistül Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı, hemoroid sorunu ile birlikte toplumda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Hastalık; iki organ veya iki doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir bağlantının olmasına denir.

Detay

Komplike Fistüller

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı diğer makat hastalıkları arasında en karmaşık hastalıktır, bu sebepten hastalığı anlayabilmek adına makat anatomisine hakim olmak gerekiyor.

Detay

Fistül Ameliyatı Nedir

OP. DR. Yasir Gözü

Makattan kan gelmesi, makat çevresinde ele gelen memeler, makatın kaşınması, makatta yanma, dışkılama anında ağrı olması, iç çamaşırlarının kirlenmesi ve kokulu akıntılar anüs bölgesi için önemli hastalıkların belirtileridir ve kesinlikle ihmale edilmemelidirler.

Detay

Perianal Fistül Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistül tedavisinden bahsetmeden önce hastalığın ne olduğunu anlatmanın yararlı olacağı kanısındayım. Perianal fistül ya da anal fistül, makat ve cilt dokusu arasında meydana gelen tünel benzeri kanal yapısının oluşmasına denir.

Detay

İntersfinkterik Fistül

OP. DR. Yasir Gözü

Makat bölgesinde oluşum gösteren apsenin kronikleşmiş halidir. Gelişen apse geç ya da erken boşaltılmasına göre %55-65 gibi oranda fistüle dönüşüm sağlar.

Detay

Fistül Çeşitleri

OP. DR. Yasir Gözü

Makat apse; anüs ve rektumun çevresinde bulunan iltihap ile dolu olan boşluklardır. Perianal fistül hastalığı, rahatsızlık oluşmadan önce iltihaplanmış anal salgı bezleri ile anüsün dışındaki cilt arasında oluşum gösteren tünellerdir. Fistüller çoğunlukla bölgede gelişen apselerden kaynaklanmaktadır.

Detay

Makat Fistülü

OP. DR. Yasir Gözü

Makat fistülü ; fistül makat etrafında anormal bir biçimde gelişen bağlantıya verilen isimdir.

Detay

Perianal Apse Nasıl Oluşur ?

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal apse problemi, anüs etrafının iltihaplanması sonucu irin toplanması ile oluşur. Genellikle anal salgı bezlerinin iltihap kapmasından dolayı oluşmaya başlar ve zamanla yayılır.

Detay

Anal Fistül Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal apse rahatsızlığının kronik hale dönüşmesine anal fistül denmektedir.

Detay

Anal Fistül Ne Demek ?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül makat bölgesinde normal dışı bir şekilde oluşmaya başlayan tünel biçiminde bir yapıdır.

Detay

Anal Fistül Ameliyatı Sonrası

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı; anal kanal ve dışındaki cilt dokusu arasında oluşan tünel biçiminde bir yapıdır.

Detay

Perianal Fistül Ameliyatı

OP. DR. Yasir Gözü

Anal Fistül (Makatta Apse), diğer isimleriyle Makat Fistülü - Perianal Fistül bağırsak ve makat derisi arasında anormal şekilde oluşan kanal anlamına gelmektedir.

Detay

Anal Fistül Nedir ?

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül hastalığı, anal kanal ve dışta bulunan cilt dokusu arasında bir tünel oluşmasıdır

Detay

Fistül Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül, iç organlar arasında veya bu organlar ile vücut yüzeyi arasında ortaya çıkan normalde olmaması gereken bağlantıdır. Fistül oluşumu genellikle bir organın iltihaplanması veya yaralanması ile gelişir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623