Anal Fissür Yanlış Beslenme ve Kabızlık

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür rahatsızlığı; özellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerde daha sık görülen bir makat hastalığıdır. Anal fissür hastalığı dışkılama işlevi sonrasında ağrı ve kanama ile kendini belli etmektedir.

Detay

Anal Fissür Tanımı

OP. DR. Yasir Gözü

Makat çatlağı rahatsızlığı anüs bölgesinin çıkış kısmındaki örtünün yırtılması ve çatlamasıdır. Makat çatlağı olarak bilinen anal fissür hastalığı her dışkılama anında bölge adele tahriş olur. Adeledeki bu tahriş ve kasılma mevcut çatlağın iyileşme durumunu geciktirir.

Detay

Makat Çatlağı Rahatsızlığı Nedir ?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür rahatsızlığı makat ile kalın bağırsak arasında yer alan kanalı kapatan deride süreğen ishal, kabızlık ayrıca doğum ve anüsü zorlayıp yıpratan hareketler gibi farklı sebepler sonucu ortaya çıkan yırtılmalardır. Kısa süren fissür hastalığı akut (akut) erken anal fissür, uzun süreli olan fissürleri kronik anal fissür denir

Detay

İyileşmeyen Anal Fissürde Ne Yapmalı

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığı toplumda en sık görülen makat hastalıklarından biridir. Hastalığın sık görülme nedeni ise birçok kişide kabızlık probleminin olmasıdır. Kabızlık her yaş ve cinsiyet grubunda görülebilen yaygın bir sorundur. Anal fissürde her insan risk grubunun içinde olabilmektedir.

Detay

Fissür Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Makat derisi, yoğun sinir ucu içeriği sebebi ile çok hassas bir bölgedir. Ayrıca iki farklı ve iç içe yerleşik kas tabakası tarafından sarılıp sıkılmaktadır. Özellikle vücut dışkılamaya hazır olmadığı zamanlarda yapılan zorlu dışkılamalar veya makatın çok tahriş olması, ishal durumlarında bu bölgede yırtıklar oluşabilir.

Detay

Hamilelikte Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür rahatsızlığında risk grubu 30 -40 yaş arası olarak kabul edilir. Kadın ve erkeklerde aynı oranda görülür. Anal fissür kadınlarda gebelik döneminde daha çok görülür. Anal fissür oluşum nedeni; dışkılama sırasında kişi zorlanıp ıkındığında anal fissür hastalığına neden olabilir

Detay

Anal Fissür Beslenme

OP. DR. Yasir Gözü

Uzun süre kabızlık problemi yaşayan kişilerde rastlanan anal bölge çatlakları-anal fissür, tuvalet ihtiyacını kabusa çevirmektedir ve kişileri sosyal yaşamdan soyutlamıştır.

Detay

Akut Anal Fissür

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür; maka çıkışında mukozanın genellikle arka kısımdan çatlaması ya da yırtılmasıdır. Anal fissür rahatsızlığının başlıca nedenleri arasında kabızlık problemi, doğum ve doğumdan sonraki ilk günlerde tuvalete gitme ihtiyacının ihmal etmek yer alır.

Detay

Anal Fissür Kanser Yapar mı ?

OP. DR. Yasir Gözü

Toplum içinde makat çatlağı, makatta yırtık mayasıl gibi farklı isimlerle bilinen anal fissür rahatsızlığı, anüs bölgesinin en sık görülen hastalıklarındandır. Hastalığın temelinde anüsün girişinde gelişen, anal kanala doğru dikey olarak uzanan çatlak veya yırtık biçimindedir.

Detay

Kronik Anal Fissürler Nüks Eder mi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür rahatsızlığı toplum içerisinde en yaygın olan makat hastalığıdır. Bunun altında yatan sebep ise hastalığı tetikleyen durumun kabızlık olmasıdır.

Detay

Fissür ve Kabızlık

OP. DR. Yasir Gözü

Genel olarak makat bölgesini zorlayan kabızlık; düzensiz dışkılama, nadirde olsa ishal sırasında makat derisinin tahrişi ve altta yatan başka sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Makat çatlağı, bebeklerde de çok sık görülmektedir. Bu problemin yaygınlığındaki en fazla pay ise dışkılama zorluğu yaşanmasıdır, bu zorluk sebebi ile makatta yüzeysel çatlaklar oluşur ve bunlar akut (geçici) olarak kabul edilir.

Detay

Makat Çatlağı (Yırtığı)Nasıl Tedavi Edilir

OP. DR. Yasir Gözü

Makat çatlağı; genel olarak uzun süren kabızlık problemi ile oluşur ve tedavisi ihmal edildikçe derinleşir. Fakat bir tek sebep kabızlık değildir dizanteri , ishal ve barsak rahatsızlıklarında makat yırtılması sorununa neden olabilmektedir.

Detay

Anal Fissür Oluşumuna Yol Açan Etkenler

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür hastalığı toplum içerisinde sen çok görülen makat hastalıklardan bir tanesidir. Anal fissür hastalığı, dışkılama esnasında ve sonrasında kişiyi derin acılara mahkum eden bir rahatsızlıktır.

Detay

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir ?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür tüm yaşlarda görülen, genç ve sağlıklı kişilerde daha sık rastlanan bir sorundur. Beslenme kültürü hatalı olan özellikle de katı gıdalarla beslenen ve lifli gıda tüketimi az olan kişilerde kabızlık sorunu yaşanmaktadır.

Detay

Anal Fissür Meme Oluşumu

OP. DR. Yasir Gözü

Anüs çıkışında bulunan mukozanın (sümükdoku) genellikle arka kenardan çatlamasıyla oluşan anal fissür ilk dönemde akut anal fissür olarak adlandırılır.

Detay

Fissür ve Kanama

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür halk arasında makat çatlağı olarak bilinen ve sıkça rastlanan bir hastalık türüdür. Bu hastalık genel olarak dışkılama sırasında fark edilir ve kişi cam kesiği gibi keskin bir acı duymasıyla anlar.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623